W grudniu 2022 roku Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu rozpoczął realizację projektu lokalnego pn.: „Warsztaty wzmacniające dla dzieci z Ukrainy – Poznajmy się lepiej”.
Celem projektu jest zorganizowanie popołudniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży ze społeczności ukraińskiej przebywającej w Kaliszu. W ramach projektu zapewniono miejsce, w którym odbywają się warsztaty (sala konferencyjna przy Oddziale Rejonowym PCK w Kaliszu oraz pomieszczenia szkolne, które udostępnia Dyrektor jednego z kaliskich liceów).
Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 16-19, tak aby nie kolidowały z zajęciami szkolnymi. Warsztaty są adresowane do 60 dzieci. Program został dostosowany do przedziałów wiekowych: 10-13, 14-16, 17-18 lat z podziałem na grupy 15 osobowe. Zadania realizują zatrudnieni pracownicy i specjaliści: 1 korepetytor z j. polskiego ze znajomością j. angielskiego i ukraińskiego, 1 tłumacz narodowości ukraińskiej służący jako wsparcie podczas korepetycji i szkoleń z pierwszej pomocy, 3 instruktorów pierwszej pomocy, 7 wykwalifikowanych specjalistów posiadających wykształcenie pedagogiczne prowadzących warsztaty kulinarno-plastyczno-techniczne, 1 psycholog. W zajęciach artystycznych uczestniczą również dzieci ze społeczności polskiej objęte wsparciem asystentury rodzinnej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu.
Warsztaty obejmują spotkania z różnych dziedzin. Przede wszystkim kurs z języka polskiego, który realizowany jest dwa razy w tygodniu osobno dla każdej z grup wiekowych. Cel ww. zajęć to podwyższenie umiejętności dotyczących selektywnych i szczegółowych wypowiedzi dialogowych, komunikatów, wiadomości i ogłoszeń oraz wypowiedzi dotyczących spraw codziennych (scenki sytuacyjne), zainteresowań, planów na przyszłość, a także określenia ilości, czasu, ceny.
Warsztaty związane z udzielaniem pierwszej pomocy składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Zajęcia teoretyczne mają formę interaktywną: rozmowy prowadzącego z uczestnikami, połączone z wykonywaniem prostych zadań przez uczniów. Prowadzący demonstruje podstawowe techniki udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia praktyczne są realizowane pod okiem wykwalifikowanych instruktorów w grupach 15 osobowych przy użyciu specjalistycznego sprzętu i materiałów.
W ramach warsztatów kulinarnych uczestnicy integrują się poprzez dobrą zabawę, kształcą nawyki zdrowego żywienia, wspólne gotują regionalne dania.
Podczas warsztatów plastycznych, artystycznych, florystyczno-technicznych oraz dotyczących aktywnego spędzania czasu wolnego warsztatów uczestnicy spędzają czas przy wykonywaniu prac plastycznych, gier planszowych, wykonywaniu manualnych prac, takich jak: wykonywanie stroików świątecznych, wyszywanie na szydełku, robienie na drutach, plecenie makram. W planie warsztatów ujęto również wyjście do kina, zwiedzanie kaliskiej wieży ratuszowej oraz Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu na Zawodziu.
W celu prawidłowego przebiegu projektu niezbędne było zakupienie artykułów papierniczych, plastycznych, technicznych, przyborów biurowych oraz przede wszystkim pomocy edukacyjnych i sprzętu komputerowego do przeprowadzania zajęć oraz sprzętu medycznego, który jest wykorzystywany podczas zajęć z pierwszej pomocy. Zakupy sfinansowano z darowizn pieniężnych na akcję #napomocUkrainie w ramach projektu lokalnego.
Warsztaty odbywać się będą do 26.05.2023 roku.