„Niektóre marzenia są do spełnienia” – rusza zbiórka Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz wykluczonych dzieci

Czy wiesz, że niektóre marzenia są łatwe do spełnienia? Nowy zestaw kredek, ciepły posiłek, dobre buty – dla nas to codzienność, a dla wielu tysięcy dzieci w Polsce to nadal coś bardzo nieosiągalnego. By spełnić choć część z tych marzeń Polski Czerwony Krzyż zorganizował ogólnopolską zbiórkę pod hasłem „Niektóre marzenia są do spełnienia”. Symboliczna złotówka czy przysłowiowy piątak mają ogromną moc, gdy działamy razem. Każdy może wpłacić na zbiórkę PCK na Zrzutka.pl lub dorzucić się do puszki wolontariuszy, których będzie można spotkać na ulicach całego kraju w dniach 6-8 maja.

https://zrzutka.pl/pck#opis

W Polsce ponad 330 tysięcy dzieci[1] żyje w skrajnym ubóstwie[2]. Sytuacja, w której się znajdują oznacza, że często nie są, lub nie mogą być zaspokajane ich podstawowe potrzeby. W sferze nieosiągalnych marzeń pozostają nowe ubrania, buty na WF, kredki, zabawki czy własne biurko, przy którym można odrabiać lekcje. Organizując zbiórkę pod hasłem „Niektóre marzenia są do spełnienia”, Polski Czerwony Krzyż chce zwrócić uwagę na potrzeby dzieci zagrożonych wykluczeniem, a także pokazać, że niektóre marzenia są łatwe do spełnienia, jeśli działamy razem.

Dzieciństwo jest kluczowym okresem w życiu człowieka. To wtedy kształtują się nasze postawy, uczymy się pewnych zachowań i reakcji na różne sytuacje. Niedobory, których doświadczamy w dzieciństwie mogą mieć szczególnie poważne skutki dla dalszego rozwoju i pomyślnego startu w dorosłe życie. Najbardziej oczywistym i bezpośrednim skutkiem ubóstwa jest zagrożenie dla zdrowia wynikające z niedożywienia, złych warunków mieszkaniowych i niedostatecznej higieny, a także braku odpowiednich ubrań. Teraz te dzieci często opuszczają zajęcia szkolne, bo wstydzą się swojej sytuacji, czują się gorsze od rówieśników, ale za kilka czy kilkanaście lat to będą dorośli, którzy mogą nie otrzymać szansy na godne życie czy dobrą pracę. W PCK przez cały rok staramy się wpłynąć na poprawę sytuacji dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem. Zapraszamy wszystkich do dołączenia do naszej akcji.” – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

PCK na co dzień wspiera rodziny potrzebujące, zapewniając pomoc w postaci paczek żywnościowych i higienicznych oraz finansowania potrzeb dzieci. Tylko w 2022 roku pomoc od PCK w różnych formach otrzymało ponad 130 tysięcy dzieci. 28 kwietnia wystartowała kampania „Niektóre marzenia są do spełnienia”, której celem jest zebranie środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb dzieci żyjących w ubóstwie. Polski Czerwony Krzyż ma swoje oddział w całym kraju, dzięki czemu jest w stanie nieść pomoc bezpośrednio tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

Zbiórka Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem „Niektóre marzenia są do spełnienia” jest prowadzona w formule on line na portalu Zrzutka.pl od 28 kwietnia, a w dniach6 – 8 maja wolontariusze PCK zbierają datki do puszek. Wszystkie środki zostaną przekazane na zaspokojenie potrzeb dzieci i młodzieży, którymi opiekuje się PCK.

Więcej na stronie kampanii „Niektóre marzenia są do spełnienia”: marzeniadospelnienia.pck.pl


[1] https://www.eapn.org.pl/aktualnosci/poverty-watch-2022-w-2021-r-ok-16-mln-polakow-zylo-w-skrajnym-ubostwie-w-tym-333-tys-dzieci-i-246-tys-seniorow/

[2] Skrajne ubóstwo oznacza, że konsumpcja poniżej tego poziomu zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Wartość tę ustala GUS na podstawie minimum egzystencji, które jest szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2021 roku granicę ubóstwa skrajnego dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosiła 692 złote, a dla gospodarstwa domowego 2+2 1868,4 złotego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *