XXIX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

18 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu odbyły się XXIX  Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK zorganizowane przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu. W Mistrzostwach uczestniczyła młodzież z 6 kaliskich szkół ponadpodstawowych. Główny cel Mistrzostw to propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród całego społeczeństwa, a w szczególności wśród młodzieży szkolnej i zachęcenie ich do podnoszenia poziomu swoich umiejętności w tym zakresie.

Zawodnicy w pierwszej kolejności przystąpili do rozwiązania testu, który zawierał 24 pytania z zakresu pierwszej pomocy i 5 pytań z historii PCK. Następnie mieli do pokonania cztery stacje ze scenkami z symulowanymi urazami – tematyką pozoracji było zadławienie, zasłabnięcie kobiety w ciąży, wypadek motocyklisty, a także zatrzymanie krążenia. Na stacjach oceniano bezpieczeństwo własne ratowników, ratowanie życia ludzkiego, alarmowanie zintegrowanego systemu ratowniczego, udzielanie pierwszej pomocy, kierowanie zespołem ratowników i pracę zespołową.

Umiejętności zespołów oceniali sędziowie – studenci Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.Rolę sędziego głównego pełnił pan Maciej Brzeziński -ratownik medyczny, Instruktor Pierwszej Pomocy PCK.

Zmagania drużyn obserwowali również zaproszeni goście:

  • Pan Mateusz Podsadny – Wiceprezydent Miasta Kalisza
  • Pan Janusz Sibiński–  Zastępca Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza

Rywalizacja w Mistrzostwach wyłoniła najlepszych.

I miejsce zdobyło II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu i będzie reprezentować rejon w etapie okręgowym.

Gościnnie w zawodach uczestniczyły dwie szkoły z Kępna, które były klasyfikowane odrębnie. Drużyna Liceum Ogólnokształcącego nr 1 z Kępna będzie reprezentować rejon w etapie okręgowym mistrzostw. Wszystkie drużyny zostały wyróżnione dyplomami i otrzymały indywidualne nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Kalisza oraz Starostę Kępińskiego. Zwycięzcy otrzymali dodatkowo puchary, także ufundowane przez Prezydenta Miasta Kalisza.

Laureaci będą reprezentować nasz rejon na Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Poznaniu w dniu 13 maja br.

Serdecznie gratulujemy:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *