Minął rok…czas podsumowań

24 lutego 2022 r. wybuchła wojna w Ukrainie. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża  w Kaliszu 26 lutego rozpoczął zbiórkę darów rzeczowych w ramach pomocy humanitarnej. Dzięki ofiarności kaliszan i mieszkańców okolicznych miejscowości oraz przyjaciół  z Holandii, zebrano ponad 23 tony darów.

W tym czasie zorganizowano 4 transporty, w których do zbiorczego magazynu PCK  w Lublinie trafiło z Kalisza 8.645 kg darów, które wspólnie z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem zostały dostarczone do centrum dystrybucyjnego w okolicach Lwowa.

Równocześnie trwały działania na rzecz uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym mieście. We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej działacze i wolontariusze PCK przygotowywali zindywidualizowane paczki, dostosowywane do potrzeb konkretnych osób. Łącznie dostarczono  w ten sposób około 14 ton darów.

Dzięki uprzejmości firmy Guess Poland  Sp. z o.o. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu wspólnie  z pracownikiem firmy dostarczył 400 bonów pieniężnych do zrealizowania w sieci sklepów Biedronka należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Polska dla uchodźców  z Ukrainy. Oddział Rejonowy PCK w Kaliszu  rozdysponował również 700 kart do sieci sklepów KIK o wartości 100 złotych uchodźcom z Ukrainy.

Dzięki środkom pieniężnym pozyskanym przez Polski Czerwony Krzyż w ramach akcji #napomocUkrainie Oddział Rejonowy PCK w Kaliszu miał możliwość zrealizować IV edycje projektów lokalnych polegających na zakupie paczek spożywczo-chemicznych.

I edycja – 75.300,00 zł wydano 500 paczek

II edycja – 112.086,00 zł wydano 700 paczek

III edycja – 191.330,00 zł wydano 1000 paczek

Obecnie trwa IV edycja na kwotę 77.475,00 zł. i planujemy zakupić 400 paczek.

Akcje lokalne naszego Oddziału:

  • 11 czerwca Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża wspólnie z Fundacją Księdza Orione „Czyńmy Dobro” zorganizował festyn integracyjny z okazji Dnia Dziecka.
  • Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża  w Kaliszu we współpracy z Fundacją „Bread of Life” zorganizował warsztaty i piknik dla dzieci ze społeczności ukraińskiej przebywającej   w Kaliszu. Spotkania odbywały się w terminie od 18.07-22.07.2022 r. Całość działań została zakończona piknikiem rodzinnym w dniu 25.07.2022 r., podczas którego zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki dla uczestników.
  • Zakupiono 50 sztuk wyprawek szkolnych za ogólną kwotę 7.500 złotych. wyprawki zostały wydane dzieciom narodowości ukraińskiej. Dzięki współpracy z kaliską firmą Pratt & Whitney oraz ich hojności i wsparciu finansowemu na rzecz uchodźców z Ukrainy zakupiono i skompletowano 35 wyprawek szkolnych. Wyprawki zostały rozdysponowane dla dzieci  z Ukrainy, które kontynuują edukację w kaliskich szkołach.
  • Otrzymaliśmy również 300 sztuk wyprawek przygotowanych przez firmę Amazon oraz sieć sklepów Biedronka. Wyprawki szkolne zawierały plecaki, piórniki oraz wszystkie podstawowe artykuły papiernicze. Przekazane wyprawki przeznaczone były zarówno dla dzieci uchodźców z Ukrainy uczęszczających do polskich szkół, jak i polskich dzieci potrzebujących wsparcia.
  • Rozdysponowano pakiety świąteczno – kosmetyczne (damskie) dla uchodźców z Ukrainy w ilości 200 sztuk.
  • W grudniu 2022 roku Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu rozpoczął realizację projektu lokalnego pn.: „Warsztaty wzmacniające dla dzieci z Ukrainy – Poznajmy się lepiej”.

Raport roczny z działań Polskiego Czerwonego Krzyża dostępny w linku:

Ponad ćwierć miliarda złotych na pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *