Polski Czerwony Krzyż pomaga uchodźcom z Ukrainy


Polski Czerwony Krzyż pomaga uchodźcom uciekającym przed działaniami wojennymi z Ukrainy. W ciągu pięciu dni pod opiekę ratowników i wolontariuszy PCK trafiło ponad 1600 osób, z czego 75 z nich wymagało opieki medycznej.
Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, polską granicę przekroczyło prawie 400 000 osób. Głównie są to kobiety i dzieci, które szukają schronienia.

Polski Czerwony Krzyż podjął natychmiastowe działania, których głównym celem było zapewnienie pomocy humanitarnej w punktach recepcyjnych rozmieszczonych wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej.
Przez ostatnich 5 dni ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl, Grupy Ratownictwa PCK Sandomierz, Grupy Ratownictwa PCK Ostrowiec Św. i Grupy Ratownictwa PCK Warszawa oraz wolontariusze z Grupy Pomocy Humanitarnej Lublin bez wytchnienia pomagają uchodźcom, którzy przyjeżdżają pociągami, autobusami, a nawet docierają pieszo do naszego kraju, aby znaleźć bezpieczne miejsce do życia.
Wolontariusze i pracownicy PCK obecni są także na dworach kolejowych w Przemyślu i Warszawie, gdzie oferują zmęczonym długą podróżą uchodźcom, jedzenie i napoje.

Na Podkarpaciu w 5 punktach recepcyjnych: Medyce, Przemyślu, Korczowej, Krościenku i Budomierzu, ratownicy PCK udzielają pomocy humanitarnej oraz wsparcia medycznego. W punktach dla uchodźców przygotowane są miejsca noclegowe, dostępne jest jedzenie, woda, środki higieniczne, a dla najmłodszych zabawki, aby dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o traumatycznych wspomnieniach.
Na Lubelszczyźnie wolontariusze PCK pomagają przy granicy w Zosinie, Dołhobyczowie, Hrebennem i Dorohusku.

W czwartek PCK uruchomił zbiórkę środków, a od soboty do Oddziałów PCK można przynosić dary rzeczowe (m.in. nowe koce, nowe śpiwory, materiały opatrunkowe, środki higieniczne, jedzenie, czy wodę).
Do Lwowa i Łucka docierają transporty z pomocą humanitarną przygotowywane przez Oddziały PCK w Lublinie i Rzeszowie. PCK jest w stałym kontakcie z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem, któremu przekazaliśmy wsparcie rzeczowe w postaci apteczek (obwód Łucki), namiotu oraz zapasu środków higienicznych (m.in. podpaski, pieluchy), jedzenia, materiałów opatrunkowych, koców i śpiworów (Lwów).
W całym kraju pracownicy i wolontariusze PCK przygotowują dary dla uchodźców z Ukrainy, którzy  zostali rozlokowani w licznych miejscach tymczasowego pobytu.

Polski Czerwony Krzyż jest w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK), Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) oraz innymi Stowarzyszeniami CK gotowymi udzielić wsparcia Ukrainie.

Ukraiński Czerwony Krzyż pomaga 8000 osób, które znalazły schronienie w kijowskim metrze. Pracownicy i wolontariusze PCK dostarczają wodę, jedzenie oraz najpotrzebniejsze rzeczy, które pomogą przetrwać w czasie konfliktu.

Polski Czerwony Krzyż współpracuje również z innymi, polskimi organizacjami humanitarnymi i instytucjami, które również podejmują działania mające na celu wspieranie poszkodowanych z Ukrainy.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom indywidualnym, firmom oraz naszym, stałym partnerom za wsparcie finansowe i przekazane dary. Odzew i chęć wsparcia jest ogromna, ale potrzeby ciągle rosną, dlatego prosimy o dalsze wsparcie.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

IBAN PL16 1160 2202 0000 0002 7718 3060,

SWIFT CODE BIGBPLPWXXX with a note „UKRAINE”

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu informuje, że w dalszym ciągu prowadzi zbiórkę darów rzeczowych, które można dostarczać pod adresem Dobrzecka 2 w Kaliszu, w godzinach od 7:00 do 19:00

Źródło: informacje uzyskane od Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *